Co powinnaś wiedzieć o wodzie różanej

Udostępnij:

Jakie są jej zalety?
Jakie są jej formy i rodzaje?
Skutki uboczne
Zamieszczamy produkty, które naszym zdaniem są przydatne dla naszych czytelników. Jeśli dokonasz zakupu za pośrednictwem linków na tej stronie, możemy zarobić niewielką prowizję. Oto nasz proces.
 
Woda różana to płyn wykonany z wody i płatków róży. Jest używana jako perfumy ze względu na swój słodki zapach, ale ma również wartości lecznicze i kulinarne.
 
Istnieje długa tradycja stosowania wody różanej w medycynie, w tym w Iranie i innych częściach Bliskiego Wschodu, już od VII wieku.
 
Istnieją również dowody na to, że plemiona Indian Ameryki Północnej stosowały ją w leczeniu dolegliwości.
 
Szybkie fakty na temat wody różanej:
 • Woda różana może być zazwyczaj stosowana bez żadnych skutków ubocznych.
 • Woda różana zawiera liczne, silne antyoksydanty.
 • Najnowsze badania wykazały, że może ona pomóc w relaksacji centralnego układu nerwowego.
Jakie są korzyści?
Poniżej przyglądamy się niektórym zaletom wody różanej i ich zastosowaniu w medycynie.
 
Skóra
Woda różana jest często używana jako perfumy, choć ma również wiele korzyści leczniczych.
Skóra jest największym organem w organizmie i działa jako bariera przed promieniowaniem UV, chemikaliami i innymi zanieczyszczeniami fizycznymi.
 
Antyoksydanty zawarte w wodzie różanej chronią komórki skóry przed uszkodzeniami.
 
Woda różana ma również właściwości przeciwzapalne, co oznacza, że może być stosowana na skórę w celu złagodzenia podrażnień spowodowanych takimi schorzeniami, jak egzema czy trądzik różowaty.
 
Woda różana działa jak inhibitor przeciwko elastazie i kolagenazie, które są szkodliwe dla skóry.
 
To z kolei może pomóc ukoić skórę i zmniejszyć zaczerwienienia, a także działać jako produkt przeciwstarzeniowy poprzez zmniejszenie widoczności linii i zmarszczek.
 
Produkty do twarzy na bazie wody różanej są dostępne do kupienia online.
 
Drogi oddechowe
Ze względu na swoje działanie kojące i przeciwzapalne, woda różana może być stosowana w leczeniu bólu gardła. Ponadto badania wykazały, że może ona działać jako środek rozluźniający na mięśnie gardła.
 
Oczy
W swojej płynnej postaci woda różana może być stosowana jako składnik kropli do oczu i wykazano, że przynosi doskonałe korzyści osobom z problemami oczu.
 
Do schorzeń, w których leczeniu może pomóc, należą:
 
 • zapalenie spojówek
 • kseroza spojówek lub suche oko
 • ostre zapalenie dakryocystyczne
 • stany zwyrodnieniowe, takie jak pterygium lub pinguecula
 • zaćma
Rany
Woda różana ma właściwości antyseptyczne i antybakteryjne, co oznacza, że może pomóc w szybszym gojeniu się ran, utrzymując je w czystości i zwalczając zastrzyki.
 
Rodzaje ran, na które można stosować wodę różaną to:
 
 • oparzenia
 • skaleczenia
 • blizny
 • infekcje
Ze względu na swoje właściwości antyseptyczne i fakt, że woda różana może pobudzać układ odpornościowy do wytwarzania histamin, okazała się przydatna w zapobieganiu i leczeniu infekcji.
 
Mózg
Terapia parami wody różanej może poprawić nastrój i pomóc w relaksacji.
Wdychanie oparów wody różanej było tradycyjnie stosowane jako sposób na poprawę nastroju. Płyn może być również przyjmowany doustnie.
 
Badania wykazały, że woda różana ma właściwości antydepresyjne i przeciwlękowe. Uważa się, że wywołuje ona sen i ma działanie hipnotyczne podobne do działania leku farmaceutycznego diazepamu.
 
Stosowana jest w leczeniu wielu schorzeń psychicznych, w tym:
 
 • depresji
 • żalu
 • stres
 • napięcie
W innych przypadkach medycznych, woda różana jest znana jako korzystna w leczeniu takich schorzeń jak demencja i choroba Alzheimera.
 
Wykazano, że specyficzny fragment białka zwany amyloidem, który jest tworzony przez organizm, jest obecny w tych stanach i wpływa na funkcjonowanie mózgu, zabija komórki i utrudnia pamięć. Co ciekawe, właściwości wody różanej są inhibitorem tego amyloidu.
 
Bóle głowy
Podobnie jak opary wody różanej są wdychane w celu poprawy nastroju, uważa się, że jej działanie odstresowujące może również pomóc w leczeniu bólów głowy i migren.
 
Woda różana jest od pewnego czasu wykorzystywana w aromaterapii, a dla uzyskania podobnych efektów można ją również nanieść na szmatkę i położyć na czole.