PRAWDA O OLEJKACH ETERYCZNYCH W PIELĘGNACJI SKÓRY

Udostępnij:

Wszystko, co jest delikatne, czyste i ma wartość na tym świecie, w końcu zostaje wykorzystane. Kiedy na coś jest popyt, zawsze pojawi się zafałszowana wersja. Niezależnie od tego, czy jest to zielona herbata, miód, agawa, oleje z orzechów i nasion, przyprawy, czy jakikolwiek olejek eteryczny.

Olejki eteryczne są gorącym tematem w tej chwili, istnieje ogromna ilość błędnych informacji, które są rozprzestrzeniane i to stało się bardzo szkodliwe dla olejków eterycznych, pielęgnacji skóry i medycyny naturalnej. Jest to również bardzo szkodliwe dla ludzi - jest wiele osób, które potrzebują terapeutycznych, leczniczych i upiększających korzyści z olejków eterycznych. Olejki eteryczne są potężne i niezwykle skuteczne, ale mogą być również stosowane niewłaściwie lub zafałszowane i szkodliwe. 

Wraz z popularnością produktów naturalnych i organicznych, niektóre marki wykorzystują okazję marketingową, aby się wyróżnić i próbują odciągnąć klientów od kwitnącego zielonego przemysłu kosmetycznego, który zazwyczaj tworzy receptury z olejkami eterycznymi, mówiąc konsumentom: "nie używamy olejków eterycznych - nie są dla ciebie dobre" - lub, co gorsza, twierdząc, że "olejki eteryczne są toksyczne". Co jest absolutnie nieprawdziwe i wprowadzające w błąd. 

Czyste, organiczne olejki eteryczne są profesjonalnie opracowane i wspomagają skórę w jej prawidłowym funkcjonowaniu i zdrowiu. Olejki eteryczne zawierają szeroki wachlarz leczniczych i wspierających skórę korzyści i charakteryzują się najważniejszymi właściwościami antyoksydacyjnymi[1]. Muszą być stosowane w określonych stężeniach, muszą być czyste, organiczne i niezafałszowane, a także nie mogą być przeterminowane. To właśnie w tym miejscu wiele marek i produktów popełnia błędy, a olejki eteryczne są niesłusznie obwiniane. Kiedy EO's są używane w zbyt wysokim stężeniu, lub jeśli nieczyste, utlenione lub fałszywe olejki eteryczne są używane, mogą być uczulające, niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia. Olejki eteryczne, które zostały sfałszowane, nie są olejkami eterycznymi.

Olejki eteryczne zawierają potencjalne alergeny. Ale nie są one uczulające dla wszystkich ludzi - w rzeczywistości większość ludzi nie ma problemu z czystymi, organicznymi i niezafałszowanymi olejkami eterycznymi i uważa, że czyste, organiczne olejki eteryczne są niezwykle terapeutyczne, przeciwzapalne[2] i regenerujące[3], dla skóry[4], jak również w przypadku schorzeń skóry trądzikowej[5]. Cząsteczki, które są potencjalnym czynnikiem wyzwalającym dla niektórych, są tymi samymi cząsteczkami, które dostarczają nadzwyczajnych korzyści dla większości. Olejki eteryczne mogą nie być przeznaczone dla absolutnie wszystkich - ale żaden składnik pielęgnacji skóry na świecie nie jest dla wszystkich. 

Olejki eteryczne są niezwykle złożone i potężne, dlatego muszą być tworzone profesjonalnie.

Tak, istnieją olejki eteryczne, które mogą być niebezpieczne, gdy są źle stosowane lub niektóre z nich powinny być unikane w czasie ciąży, dotyczy to głównie tych olejków eterycznych przyjmowanych wewnętrznie (czego nie powinno się robić) lub gdy niektóre olejki eteryczne są stosowane niewłaściwie miejscowo lub "czysto". 

Olejki eteryczne są całymi, kompletnymi związkami roślinnymi. Zawierają siłę życiową rośliny, co czyni je korzystnymi i potężnymi. W ich dynamicznej mieszance, niezwykle korzystne molekuły są również tym, co może powodować wrażliwość i ewentualne podrażnienia.  

Dla osób, które mają wyjątkowo wrażliwą skórę i/lub problemy skórne, tak, EO powinny być unikane na początku, aby dowiedzieć się, co dzieje się ze skórą. Wrażliwa skóra nie jest typem, to stan, który ostatecznie może zostać wyleczony, ale wielu składników należy unikać, kiedy stan ten jest aktywny, aby ustalić, co dzieje się wewnętrznie i na powierzchni skóry. Dlatego właśnie, jak w przypadku każdego nowego produktu, należy najpierw przeprowadzić test płatkowy skóry.

Jakość i skład są królową. Zawsze. Jak już wspomnieliśmy, skuteczność olejków eterycznych w pielęgnacji skóry zależy od kilku aspektów: czystości/jakości, trwałości/stabilności/utleniania oraz rozcieńczenia EO w składzie. Wiele olejków eterycznych ma właściwości przeciwzapalne[6] i antyoksydacyjne[7], ale aby były one korzystne dla skóry, muszą być stosowane w ściśle określonych stężeniach. Niedoświadczone marki mogą zwiększyć ilość olejków eterycznych, aby pokryć naturalne aromaty orzechów i nasion, często czyniąc stężenie zbyt wysokim dla miejscowych korzyści terapeutycznych. To śliski stok, na którym marki tworzą "naturalne" produkty, ale nie mają odpowiedniego składu ani doświadczenia w tworzeniu naturalnych kosmetyków. Kiedy niektóre marki włączają wysokiej jakości organiczne olejki eteryczne, mogą one nadal być źle sformułowane, co może spowodować, że olejki eteryczne przejdą z korzystnego działania na działanie uczulające lub drażniące. Nie zawsze winne są TE. Może to być formuła olejków eterycznych, ich niska jakość i/lub utlenione/przeterminowane olejki eteryczne. 

Sandra Chiu LAC, zielarka i akupunkturzystka, która koncentruje się na dermatologii holistycznej, dzieli się swoją opinią:

"Moim zdaniem, jest niezwykle ważne, aby wszelkie produkty do pielęgnacji skóry zawierające EO były tworzone przez profesjonalnie przeszkolonych specjalistów. Podobnie jak ziołolecznictwo, te potężne esencje roślinne mogą być szkodliwe dla skóry, jeśli są stosowane niewłaściwie lub do niewłaściwych typów skóry. Kto by pomyślał, żeby pójść do zielarza, który tylko przeczytał o nich książkę? 
Jest takie powiedzenie: jedyną różnicą między toksyną a lekarstwem jest dawka. Jeśli więc EO są stosowane w zbyt dużych ilościach, mogą stać się szkodliwe. Ale użyte w odpowiednim stężeniu, we właściwym czasie, na właściwą osobę, mogą być idealnym rozwiązaniem. Trudną częścią jest to, ile jest odpowiednia ilość dla danej osoby? Odpowiednia ilość dla jednej osoby może być szkodliwa dla innej. To wymaga profesjonalnego szkolenia i doświadczenia, aby wiedzieć. Ludzie lubią włączać olejki eteryczne do pielęgnacji skóry ze względu na ich właściwości lecznicze. Jeśli więc przygotowujesz coś z ich użyciem, w pewnym sensie stawiasz się w roli lekarza. A wszyscy lekarze składają przysięgę Hipokratesa, która wymaga: Lekarzowi nie szkodzić. I to kieruje każdą decyzją, którą podejmujesz, gdy dostarczasz lekarstwa. Nie mam więc problemu z tym, że ludzie, którzy nie są profesjonalnie przeszkoleni w EOS, robią produkty dla siebie, rodziny, itd. Ale kiedy już wkroczysz do gry, jaką jest tworzenie kosmetyków pielęgnacyjnych dla mas, Ty i Twój zespół specjalistów musicie wiedzieć, co robicie, aby upewnić się, że wszyscy są bezpieczni i odnoszą korzyści."