Wskazówki dotyczące przeciwdziałania starzeniu się po 40. i 50. roku życia

Udostępnij:

Skóra jest złożonym organem i jest wyjątkowa, ponieważ musi oddziaływać na środowisko i szereg trudnych czynników, w tym słońce (ciepło, promienie UV), zimno i śnieg oraz zanieczyszczenie powietrza. Skóra chroni inne ważne dla nas narządy i odgrywa kluczową rolę w naszym zdrowiu i przetrwaniu. Już po 40. roku życia skóra zaczyna wykazywać wiele widocznych oznak zużycia.
 
Zazwyczaj po czterdziestce na naszej skórze twarzy zaczynają pojawiać się drobne zmarszczki, kurze łapki, drobne linie, a nawet okropne plamy starcze. Oznacza to, że nasza skóra zaczyna wyglądać na swój wiek, a jej pielęgnacja wymaga więcej wysiłku. Nawet jeśli rozpoczniesz poważną rutynę przeciwstarzeniową w wieku 40 lat, efekty starzenia się skóry mogą dopaść Cię dopiero po pięćdziesiątce.
 
Pojawianie się oznak starzenia jest nieuniknione, ale istnieją sposoby, aby je spowolnić.
 
Aby zwalczyć efekty starzenia się skóry, należy najpierw zrozumieć, dlaczego skóra zmienia się wraz z wiekiem i jak zmienia się skóra po trzydziestce w porównaniu z czterdziestką. Następnie należy ustalić, jakie kremy i balsamy działają na Twój konkretny typ skóry, a na koniec określić, w jaki sposób dieta i ćwiczenia fizyczne są niezbędne dla ogólnego zdrowia Twojej skóry (i ciała).
 
Dla tych, którzy mają bardziej wymagające problemy ze skórą, przyjrzymy się niektórym zabiegom kosmetycznym, które warto rozważyć. Na koniec przedstawimy Ci urządzenia przeciwstarzeniowe Silk'n, które oferują najbardziej niedrogie i skuteczne domowe zabiegi pielęgnacyjne.
 
Istnieje wiele możliwości dbania o skórę po czterdziestce i pięćdziesiątce. Oto co musisz wiedzieć i kilka wskazówek, które Ci pomogą.

Dlaczego skóra się starzeje?

Istnieje kilka objawów związanych z procesem starzenia się skóry. Każdego roku, począwszy od 20 roku życia, przeciętny człowiek produkuje o około 1% mniej kolagenu. Powoduje to, że skóra staje się cienka i bardziej delikatna. Gdy zbliżamy się do czterdziestki, nasze gruczoły potowe i tłuszczowe pracują mniej efektywnie, a na skórze zaczynają pojawiać się zmarszczki.
 
Ekspozycja na słońce, czynniki środowiskowe (zanieczyszczenie powietrza) oraz styl życia (palenie, dieta i spożywanie alkoholu) odgrywają rolę w zmniejszaniu elastyczności skóry. Czynniki te powodują, że skóra staje się szorstka, cienka i ma nierównomierny koloryt. W rzeczywistości większość z nas nie jest w stanie uniknąć słońca, a niewiele osób jest na tyle zdyscyplinowanych, aby utrzymać całkowicie zdrową i zbilansowaną dietę oraz żyć bez nałogów. Oznacza to, że musisz podjąć inne środki, aby zwalczyć efekty starzenia się i stylu życia.
 
Najlepiej jest być proaktywnym, jeśli chodzi o anti-aging. Oznacza to przestrzeganie zasad pielęgnacji skóry już od 20 roku życia. Pierwszym krokiem jest ograniczenie ekspozycji na słońce poprzez stosowanie odpowiednich filtrów przeciwsłonecznych na bazie cynku lub tytanu, które chronią zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.
 

Kremy i balsamy

 
Popularnym elementem większości kuracji przeciwstarzeniowych są dostępne bez recepty kremy i balsamy. Produkty te mogą zwiększyć produkcję elastyny i kolagenu w Twoim organizmie, których tempo naturalnie spada wraz z wiekiem. Osobom w wieku 40 lub 50 lat zaleca się stosowanie gęstszych kremów nawilżających lub retinolu, aby zaatakować warstwy martwych komórek skóry i nawilżyć skórę. Warto rozważyć stosowanie kremów lub balsamów z kwasami hialuronowymi, ponieważ mają one tendencję do sprawiania, że skóra staje się zdrowsza i bardziej puszysta. Mądrze jest również stosować produkty zawierające przeciwutleniacze.
 
Dieta i ćwiczenia
 
Dieta odgrywa ważną rolę w procesie starzenia się naszej skóry. Ponieważ z wiekiem skóra zatrzymuje mniej wilgoci, picie wody może pomóc ją nawilżyć i zapobiec jej wysuszeniu.
 
Inne pokarmy, które promują zdrową skórę i są zalecane dla osób powyżej 40 roku życia to:
 
Tłuste ryby, takie jak łosoś i śledź. Są one dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które są znane z utrzymywania zdrowia skóry.
Awokado zawiera zdrowe tłuszcze i witaminę E. Witamina E jest ważnym przeciwutleniaczem, który zwalcza uszkodzenia oksydacyjne.
Orzechy włoskie, kolejne źródło niezbędnych kwasów tłuszczowych, są bogatsze we właściwości zdrowotne, takie jak omega-3 i omega-6, niż inne orzechy.
Ziarna słonecznika zawierają składniki odżywcze wzmacniające skórę. Jedna uncja zawiera blisko 40% zalecanego dziennego spożycia witaminy E.
Słodkie ziemniaki wspomagają skórę poprzez dostarczanie przeciwutleniaczy zwalczających skutki ekspozycji na słońce. Włączając około 100 gramów do swojej tygodniowej diety, możesz zapobiec oparzeniom słonecznym i zmarszczkom.
Brokuły to kolejne warzywo, które zawiera minerały takie jak cynk oraz witaminy A i C, które są niesamowite dla Twojej skóry. Zawierają nawet związek o nazwie sulforafan, który ma właściwości przeciwnowotworowe.
Inne pokarmy, takie jak soja, pomidory, czerwona i żółta papryka, zielona herbata i ciemna czekolada są znane z tego, że wykazują zdolność do zwiększania elastyczności skóry i poprawiania jej kolorytu.
 
Podobnie, ćwiczenia fizyczne powinny być włączone do każdego programu pielęgnacji skóry. Według badań przedstawionych na konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego Medycyny Sportowej, a opisanych przez The New York Times, ćwiczenia fizyczne okazały się nie tylko pomagać skórze wyglądać młodziej, ale także mogą być skutecznym środkiem przeciwko objawom starzenia się.  Badanie wykazało, że uczestnicy w wieku powyżej 40 lat, którzy ćwiczyli co tydzień, mieli zdrowszą skórę. Przyznaje się, że badani nie tylko ćwiczyli, więc ich wyniki nie są całkowicie przypisane jednemu czynnikowi. Mimo to, naukowcy uważają, że istnieje silny związek między ćwiczeniami a zdrową, młodo wyglądającą skórą. 
 
Zabiegi kosmetyczne dla bardziej wymagającej skóry
 
Niektóre osoby mają skórę wymagającą czegoś więcej niż tylko rozsądnej diety. Jeśli powszechnie stosowane taktyki i zabiegi pielęgnacyjne nie przynoszą rezultatów, warto rozważyć zabiegi kosmetyczne. Procedury te mogą obejmować zabiegi laserowe i mikroigłowanie.
 
Zabiegi laserowe wykorzystują intensywne światło pulsacyjne, które działa w celu zmniejszenia lub wyeliminowania problemów z pigmentacją, takich jak trądzik różowaty, popękane naczynka i zmarszczki. Wykorzystuje również laser frakcyjny do wygładzania drobnych zmarszczek, usuwania trądziku i blizn potrądzikowych oraz napinania skóry.
 
Micro-needling zyskał na popularności w ciągu ostatnich kilku lat i powoduje małe i nieznaczne urazy skóry, zmuszając ją do naprawy i wzmocnienia. To skłania do dużej produkcji kolagenu.
 
Zabiegi te nie są konieczne dla przeciętnej osoby w wieku 40 lub 50 lat, która chce mieć czystszą i zdrowszą skórę. Są one bezpieczne, ale zalecane dla osób z poważniejszymi problemami skórnymi.